16-18 липня 2014 року відбувся візит польської делегації з Підкарпатського воєводства Польщі до Львівської області з метою ознайомлення із практикою використання відновлювальних джерел енергії (ВДЕ).
Візит проводився в рамках заходів польсько-українського проекту FARADAY "Побудова довготривалих механізмів транскордонної співпраці в сфері відновлюваних джерел енергії", який фінансується програмою "Польща-Білорусь-Україна".

Польська делегація складалась із 20-и представників органів місцевого самоврядування, організацій підтримки  використання ВДЕ, підприємців та науковців. Організаторами візиту з польського боку стали партнери проекту АТ «Жешувське агентство регіонального розвитку» та кластер Підкарпатська екоенергетика.
З українського боку проведення візиту забезпечував партнер проекту ГО «Агенція Європейських Інновацій».

 

Візит польської групи викликав велике зацікавлення серед провідних організацій у сфері ВДЕ Львівської області, які надали підтримку щодо організації зустрічей з польською групою.
Ми висловлюємо подяку таким структурам та організаціям як:
Комісія Львівської обласної ради з питань інвестиційної та регуляторної політики, ПЕК, енергоефективності і розвитку підприємництва;
ГО "Інститут транскордонного співробітництва та європейської інтеграції";
Асоціація паливно-енергетичного комплексу Львівщини;
Львівський центр науки, інновацій та інформатизації
Стрийський коледж Львівського національного аграрного університету.
Громадська організація Агенція Регіонального Розвитку "Перспектива Стрийщини"
Міська рада м.Самбір
Міська рада м.Турка
ТОВ «Самбірська сонячна станція»
ТОВ "Енергоінвест"
ПП «Солар Львів» (Баб’ячок Роман)

Візит розпочався 16 липня із вступного семінару у приміщенні Львівського центру науки, інновацій та інформатизації за адресою пр. Чорновола 57.  Для спілкування з польською делегацією у семінарі взяли участь близько 30 представників бізнес структур Львівської області, науковців та інженерів.  
На семінарі було представлено інформацію про виконання проекту FARADAY  у Львівській області, можливості центру енергозбереження Львівського ЦНІІ, інноваційний потенціал Львівського національного аграрного університету, концепцію енергоефективного та комфортного будівництва. Учасники семінару обговорили актуальні проблемні питання розвитку ВДЕ у Львівському регіоні.  
Особливий інтерес у польської  групи викликала пілотна установка проекту FARADAY, яка розміщена на даху ЛвЦНІІ. Учасники семінару з Польщі та з України також змогли у неформальній обстановці обговорити потенційні ідеї можливої співпраці у сфері ВДЕ та енергоефктивного будівництва.

17 липня польська група проїхала дорогами Львівщини за маршрутом Львів-Стрий-Дрогобич-Самбір-Старий Самбір-Розлуч.  Найгіршою частиною маршруту став відрізок дороги на виїзді з м. Дрогобич до с. Лішня.
На виїзді зі Львова група ознайомилась із сонячною системою для нагріву води  та опалення у приватному будинку п. Романа Баб’ячка, який змонтував цю систему та представив результати використання сонячної енергії.  Пан Роман також показав результати підготовчих робіт з встановлення фотоелектричної станції потужністю 10квт та розказав про хід погоджень для використання зеленого тарифу приватними домогосподарствами в Україні.


У Стрию  учасників візиту гостинно зустрів Стрийський коледж Львівського національного аграрного університету. Гості з Польщі ознайомились з діючими інсталяціями відновлювальної енергетики в коледжі, а саме з: біогазовою установкою; сонячними водяними колекторами для нагріву води в їдальні; сонячними повітряними колекторами для обігріву приміщення майстерні; стендами для дослідження різновидності параметрів ламп освітлення; презентаційною фотовольтаїчною панеллю. Всі названі джерела ВДЕ виготовлені студентами та викладачами коледжу.
У приміщенні коледжу було також проведено семінар-обговорення можливих напрямків співпраці між польськими та українськими організаціями. Співорганізатором семінару стала громадська організація Агенція Регіонального Розвитку "Перспектива Стрийщини".

Після Стрия група поїхала в напрямку Самбора і в с. Ралівка перед в’їздом у м.Самбір учасники візиту змогли побачити Самбірську сонячну станцію (СЕС).  Пікова потужність станції становить 3,116 МВт. Перша черга Самбірської СЕС потужністю 1,108 МВт почала діяти з 01.02.2013р. Друга черга Самбірської СЕС потужністю 2,008 МВт запущена в експлуатацію 01.06.2013р.
На Самбірській СЕС використана технологія виробництва електричної енергії полікристалічними і монокристалічними фотовольтажними панелями типу FCP 270-290w і FCP 230-290w.  Гості з Польщі з особливим зацікавленням спілкувались з представниками станції щодо різних технічних деталей, оскільки подібної інсталяції на території Підкарпатського воєводства у Польщі ще нема.

Після візиту на станцію польську групу  у центрі Самбора зустріли представники Самбірської міської ради на чолу з  Іваном Лопушанським, першим заступником міського голови. Представники Польщі мали можливість ознайомитись з історією міста, його історичною спадщиною, а також побувати у костелі Св. Іона Хрестителя.

Біля Старого Самбора учасники візиту ознайомились із станом підготовчих робіт (фундаментів) для вітротурбін нової вітрової електростанції з очікуваною потужністю 13,2 МВт.  

Тривала поїздка по Львівщині завершилась дружньої вечерею у готелі Собін у с.Розлуч, де наші сусіди з Підкарпаття могли оцінити всі принади карпатської кухні.

Візит польської  групи завершився 18 липня виїздом до міні гідроелектростанції, яка знаходиться біля с. Явора Турківського району Львівської області  на  річці  Стрий. Потужність станції складає 450 кВт. На  даний момент Явірська ГЕС  виробляє понад  2 500 000 кВт/год електроенергії в рік,  що дозволяє   зекономити  біля  1 000 тонн умовного  палива.