Zaproszenie na konferencję - Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej serdecznie zapraszają do bezpłatnego udziału w konferencji podsumowującej projekt ,,FARADAY”- Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE, która odbędzie się w dniu  25 marca 2015r. (środa) w godzinach  od 9:45 do 14:00
w Restauracji Kamionka, Bezmiechowa Górna- Szybowisko, 38-600 Lesko.  
Celem konferencji jest oficjalne  podsumowanie wypracowanych rezultatów w ramach projektu oraz ich  wpływ na rozwój  MŚP na terenie podregionu krośnieńsko-przemyskiego.
Projekt ma na celu   poprawę warunków rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii
 i ich wpływ na rozwój  społeczno-gospodarczy podregionu krośnieńsko-przemyskiego.

Organizatorzy zapewniamy salę szkoleniową, materiały oraz catering.

Uczestnicy we własnym zakresie organizują i pokrywają koszty związane z dojazdem.

Projekt   realizowany jest w ramach  Programu Współpracy Transgranicznej
Polska- Białoruś-Ukraina 2007-2013, Priorytet 2.  Poprawa jakości życia. Działanie 2.1. Ochrona środowiska w obszarze przygranicznym.

Dodatkowe informacje  pod nr tel. 17 86 76 216

>>>>Pobierz program konferencji<<<<
Serdecznie zapraszamy

Wizyta studyjna Rzeszów-Przemyśl-Arłamów

STP89811W dniach 25-27 luty 2015 roku gościliśmy uczestników wizyty studyjnej z Ukrainy, głównie osoby ściśle związane z odnawialnymi źródłami energii oraz osoby reprezentujące władze z Ukrainy na szczeblach powiatowych,  zainteresowane wdrażaniem we własnym regionie odnawialnych źródeł energii. Wizyta została zorganizowana przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. (lider projektu) oraz Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Podkarpacka Ekoenergetyka (partner projektu). Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu: „FARADAY” - Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE. Tematem przewodnim wizyty była wymiana dobrych praktyk w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Czytaj więcej: Wizyta studyjna Rzeszów-Przemyśl-Arłamów

Zaproszenie na wizytę studyjną

Szanowni Państwo

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz
Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Stowarzyszenie Podkarpacka Ekoenergetyka,

mają zaszczyt zaprosić przedstawicieli: organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii
z podregionu krośnieńsko-przemyskiego do udziału w wizycie studyjnej na Ukrainie.

Wizyta studyjna organizowana jest w ramach projektu FARADAY - Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE, współfinansowanego
z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

Wizyta studyjna odbędzie sięw dniach 11-13 lutego 2015 roku w obwodzie lwowskim na Ukrainie.

Czytaj więcej: Zaproszenie na wizytę studyjną

Konferencja i targi OZE w Przemyślu

W dniu 25 listopada 2014 r. w Przemyślu odbyły się Targi Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) „Postaw na OZE i Zacznij Oszczędzać” zorganizowane przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej oraz Agencję Europejskich Innowacji  ze Lwowa (Ukraina) w ramach projektu: „FARADAY – budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE”. Projekt współfinansowany w ramach  Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Białoruś-Ukraina 2007-2013. W Targach OZE wzięło udział 31 Wystawców z Polski oraz Ukrainy, którzy działają w branży OZE oraz wspierają rozwój Odnawialnych Źródeł Energii. Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród firm branżowych i instytucji działających w zakresie OZE, ale również wśród młodzieży szkolnej i akademickiej. Podczas trwania imprezy równolegle do spotkania odbyła się konferencja pod tytułem: „Inteligentne EkoOsiedle 2020 – pakiet dla gospodarki niskoemisyjnej”,  na której poruszono tematy związane z ekologicznym wytwarzaniem ciepła, zarządzania jego dystrybucją, finansowaniem przydomowych elektrowni wiatrowych czy inwestycji w panele fotowoltaiczne. Celem zorganizowanych Targów było podniesienie świadomości dotyczącej szerszego wykorzystania i rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także popularyzacja i wzrost promocji OZE na terenach transgranicznych.

Inteligentne EkoOsiedle 2020 - pakiet dla gospodarki niskoemisyjnej - zaproszenie na targi OZE i konferencję w Przemyślu 25 listopada 2014

Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Stowarzyszenie Podkarpacka Ekoenergetyka oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. mają zaszczyt zaprosić przedstawicieli: organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie OZE z podregionu krośnieńsko-przemyskiego do bezpłatnego udziału w konferencji oraz Targach OZE pn.

Inteligentne EkoOsiedle 2020 - Postaw na OZE i zacznij oszczędzać

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu FARADAY- Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE i odbędzie się w Przemyślu w dniu 25 listopada 2014 (wtorek) roku w Hotelu Gloria ul. Sybiraków 31 (dawniej Wilczańska 4)  37-700 Przemyśl

Czytaj więcej: Inteligentne EkoOsiedle 2020 - pakiet dla gospodarki niskoemisyjnej - zaproszenie na targi OZE i...

Postaw na OZE i zacznij oszczędzać - zaproszenie na konferencję w Jaśle

Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Stowarzyszenie Podkarpacka Ekoenergetyka oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. mają zaszczyt zaprosić przedstawicieli: organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie OZE z podregionu krośnieńsko-przemyskiego do bezpłatnego udziału w konferencji pn.

„Postaw na OZE i zacznij oszczędzać”

Konferencja organizowana jest w ramach projektu FARADAY- Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE i odbędzie się w Jaśle w dniu 7 listopada 2014 roku w Restauracji Perła ul. Floriańska 42  38-200 Jasło

Zgłoszenia uczestnictwa prosimy składać do 5 listopada 2014r. (środa) do godziny 13:00 

 

Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Pobierz program

 

Dodatkowe informacje:  17 717 3300, 17 872 1434, 533 234 322, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają salę szkoleniową, materiały oraz poczęstunek kawowy i lunch. Uczestnicy we własnym zakresie organizują i pokrywają koszty związane z dojazdem.

Odnawialne źródła energii w praktyce - Zaproszenie na bezpłatne seminarium w Oleszycach

Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Stowarzyszenie Podkarpacka Ekoenergetyka oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. mają zaszczyt zaprosić przedstawicieli: organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie OZE z podregionu krośnieńsko-przemyskiego do bezpłatnego udziału w seminarium pn.

„Odnawialne źródła energii w praktyce”

Seminarium, organizowane w ramach projektu FARADAY- Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE,  odbędzie się w Oleszycach w dniu 13 października 2014 roku w Restauracji Pod Księcia Górką ul. Zamkowa 61E  

Początek spotkania o godz. 09.00

Zgłoszenia uczestnictwa prosimy składać do 10 października 2014r. (piątek) do godziny 13:00 na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczegółowe informacje pod numerem:  17 717 3300, 17 872 1434, 533 234 322

Pobierz formularz zgłoszeniowy

Pobierz program

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Organizatorzy zapewniają salę szkoleniową, materiały oraz poczęstunek kawowy i lunch.
Uczestnicy we własnym zakresie organizują i pokrywają koszty związane z dojazdem.

Odnawialne źródła energii – teoria i praktyka - Zaproszenie na bezpłatne seminarium w Strzyżowie

Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Stowarzyszenie Podkarpacka Ekoenergetyka oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. mają zaszczyt zaprosić przedstawicieli: organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie OZE z podregionu krośnieńsko-przemyskiego do bezpłatnego udziału w seminarium pn.

„Odnawialne źródła energii – teoria i praktyka”

Seminarium, organizowane w ramach projektu FARADAY- Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE, odbędzie się w Strzyżowie
w dniu 06 października 2014 roku w Restauracji MOHITO przy ul. Przecławczyka 4, Początek spotkania o godz. 09.00

Zgłoszenia uczestnictwa prosimy składać w terminie od 26 września do 3 października 2014r. (piątek) do godziny 15:00 na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje pod numerem: 17 717 3300, 17 872 1434, 533 234 322

Pobierz formularz zgłoszeniowy

Pobierz program spotkania

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Organizatorzy zapewniają salę szkoleniową, materiały oraz poczęstunek kawowy i lunch.

Uczestnicy we własnym zakresie organizują i pokrywają koszty związane z dojazdem.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W 3-DNIOWYCH TARGACH OZE WE LWOWIE

,,Energia Odnawialna dla Lwowa”

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Podkarpackim Klastrem Energii Odnawialnej zaprasza przedstawicieli: organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie OZE z podregionu krośnieńsko-przemyskiego do bezpłatnego udziału w charakterze wystawcy/zwiedzającego* w  Targach OZE  ,,Energia odnawialna dla Lwowa” organizowanych we Lwowie w dniach od 30 września do 2 października 2014r.

Targi organizowane są  w ramach Międzynarodowego Forum Budowlanego ,,BUDEXPO-Jesień”  (największych targów budowlanych w obwodzie lwowskim).

Więcej informacji na stronie www.galexpo.com.ua/en/exhibitions/220.html

Organizowane Targi OZE są połączeniem targów wystawowych i konferencji poświęconym  odnawialnym źródłom energii.

Tematyka targów skoncentrowana będzie między innymi wokół:

-nowoczesnych technologii w budownictwie,

-energooszczędnych technologii i materiałów,

-wentylacji i klimatyzacji,

-systemów zaopatrzenia w wodę,

-systemów kontroli i sterowania,

-urządzeń i instalacji wykorzystujących źródła OZE.

Organizatorzy zapewniają: transport na trasie Rzeszów-Lwów-Rzeszów, wyżywienie, nocleg, tłumaczenia podczas Targów, stoisko ekspozycyjne.

Zgłoszenia do udziału w Targach   prosimy składać w terminie od 5 września do 12 września 2014r. (piątek) do godziny 15:00 pod nr Fax: 17 85 20 611, lub na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje pod numerem: 17 86 76 229 lub 17 86 76 216.

Pobierz formularz zgłoszeniowy

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Serdecznie zapraszamy

*Pierwszeństwo  udziału w Targach   mają Wystawcy.

Wizyta studyjna Ukraina 16-18 lipiec 2014r

16-18 lipca 2014r. polska delegacja z regionu krośnieńsko-przemyskiego została zaproszona na wizytę studyjną do obwodu lwowskiego na Ukrainie, by zapoznać się z praktyczną stroną wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE).
Wizyta została przeprowadzona w ramach projektu: „FARADAY - Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE”.
Polska delegacja składała się z 20 osób - przedstawicieli władz samorządowych, lokalnych organizacji wspierających bądź wykorzystujących odnawialne źródła energii, przedsiębiorców i naukowców. Organizacją wizyty po stronie ukraińskiej zajął się nasz partner Europejska Agencja Innowacji, kierowana przez Ivana Kulchytskyego.
Wizyta naszej grupy spowodowała spore zainteresowanie wśród wiodących organizacji w dziedzinie energii odnawialnej w obwodzie lwowskim. Odwiedziliśmy między innymi: Instytut Współpracy Transgranicznej i Integracji Europejskiej, Energetyczne Stowarzyszenie Lwowskie, Lwowskie Centrum Nauki Innowacji i Informatyzacji, Narodowy Uniwersytet Rolniczy we Lwowie. Stację solarna w Sambor, LLC Energoinvest. Poza tym gościli nas oraz przybyli na spotkanie: Komisja sejmiku lwowskiego, przedstawiciele polityki regulacyjnej i efektywności energetycznej oraz rozwoju przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Regionalnego "Perspektywa Stryj", Rada Miasta gminy Sambor, Rada Miasta Turka, Samowystarczalne energetycznie gospodarstwo domowe – „Solar Lwów” (Babyachok Roman).

Rozwój odnawianych źródeł energii to rozwój regionu

Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej wraz z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego i Agencją Innowacji Europejskich realizują projekt o nazwie: „FARADAY" - budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE. Przedsięwzięcie ma na celu poprawę warunków oraz przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego na obszarze regionu krośnieńsko-przemyskiego i lwowskiego na Ukrainie, a także poszerzenia wiedzy odnośnie odnawialnych źródeł energii.
W pierwszym kwartale 2014 roku przeprowadzono badania ankietowe w regionie transgraniczym PL-UA, gdzie głównie koncentrowano się na diagnozie możliwości implementacji OZE. Pozyskano informacje, które pozwoliły na wstępne rozpoznanie zasobów OZE i stanu wykorzystania energii odnawialnej, a także stanu aktywności i świadomości społecznej oraz przedsiębiorczości mieszkańców w aspekcie dotychczasowego wykorzystania w swojej działalności OZE. Zweryfikowano świadomościowe uwarunkowania postaw w wymiarze indywidualnym i instytucjonalnym (członków społeczności lokalnej, w tym przedsiębiorców oraz władz samorządowych) w odniesieniu do możliwość implementacji OZE. Ustalono także poziom kapitału społecznego jako czynnika rozwoju podregionu, potencjalnych korzyści, zidentyfikowano bariery rozwoju oraz czynniki stymulujące rozwój OZE.

Czytaj więcej: Rozwój odnawianych źródeł energii to rozwój regionu

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W BEZPŁATNEJ 3-DNIOWEJ WIZYCIE STUDYJNEJ NA UKRAINIE

„Poznaj praktyczną stronę zielonej energii”

                         

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Podkarpacką Ekoenergetyką - Podkarpackim Klastrem Energii Odnawialnej zaprasza przedstawicieli: organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie OZE z podregionu krośnieńsko-przemyskiego na wizytę studyjną na Ukrainie w dniach 16-18 lipca 2014r.

Wizyta studyjna organizowana jest w ramach projektu: „FARADAY” – Budowa trwałych mechanizmów współpracy trasngranicznej w obszarze OZE, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013.

Celem wizyty będzie transfer wiedzy oraz wymiana doświadczeń w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Organizatorzy zapewniają: transport, wyżywienie, nocleg, tłumaczenia w czasie spotkań

Zgłoszenia do udziału w wizycie studyjnej prosimy składać do dnia 10 lipca 2014r. (czwartek) do godziny 15:00 pod nr Fax: 17 85 20 611, lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona!

Formularz zgłoszeniowy

Program wizyty

Serdecznie zapraszamy

 

 

Odnawialne źródła energii – teoria i praktyka - podsumowanie

2014 PRZEMYSL logoW dniu 21 maja 2014 roku, Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Stowarzyszenie Podkarpacka Ekoenergetyka wraz z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego zorganizowali seminarium pod tytułem: „Odnawialne źródła energii – teoria  i praktyka” w Przemyślu przy ulicy Kraszewskiego 7. Uczestnikami seminarium były osoby ściśle związane z branżą OZE
a w tym: szkolnictwa wyższego, prywatnych przedsiębiorców i wszystkich tych którzy inwestują częściej w „zieloną energię” łącznie wzięło udział ok. 30 osób. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu: „FARADAY” - Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE - realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013. Priorytet 2. Poprawa jakości życia. Działanie 2.1. Ochrona środowiska na obszarze przygranicznym. Tematem przewodnim seminarium była wymiana dobrych praktyk w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Program seminarium był dość napięty, przywitał nas Prezes Zarządu Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej dr Grzegorz Wisz i dokładnie przedstawił korzyści płynące ze współpracy klastrowej. Następnie dr Małgorzata Lechwar przedstawiła pełna Analizę potencjału odnawialnych źródeł energii w podregionie krośnieńsko-przemyskim. O systemach fotowoltaicznych, monitorowaniu ich pracy i wydajności opowiadali kolejno Paweł Zięba oraz Artur Bodziony. Następnie Jerzy Krużel w pełni przedstawił strategię rozwoju profesjonalnych farm wiatrowych, od pomysłu aż do samej realizacji, oraz zaprezentował warunki dobrego wykorzystania i obszary na których istnieje możliwość zastosowania małych turbin wiatrowych.   
Następnie każdy na swoich smartfonach i laptopach otrzymał możliwość bezpośredniego połączenia się z przenośną ekspozycją OZE mieszczącą się na dachu budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ulicy Pigonia 8, gdzie również przy tej samej ulicy znajduję się punkt konsultacyjny sfinansowany z funduszów europejskich w ramach projektu: Faraday. Osoby zalogowane na stronie internetowej projektu mają możliwość dostępu do wyników pracy w czasie rzeczywistym, wydajności, bieżącej produkcji energii czy zużycia baterii. We wspomnianym punkcie można zasięgnąć informacji na temat instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz zobaczyć jak takie instalacje działają w praktyce. W biurze PKEO funkcjonuje przenośna ekspozycja OZE wykorzystująca panele fotowoltaiczne o mocy 660Wp pracujące w układzie on-grid, turbinę wiatrową o mocy znamionowej 500W zasilającą układ wyspowy, system pomiaru wietrzności i natężenia promieniowania słonecznego oraz układ zarządzania pracą poszczególnych elementów czy LED-owe oświetlenie biura klastra na zasilaniu sprzętu biurowego skończywszy.
    Na zakończenie seminarium uczestnicy zostali zaproszeni do firmy Kolektor w sąsiadujących z Przemyślem Kuńkowcach gdzie mogli zobaczyć budowę kolektora słonecznego, paneli fotowoltaicznych, turbiny wiatrowej czy pomp ciepła.

Odnawialne źródła energii – teoria i praktyka - Przemyśl 21 maja 2014 - zaproszenie na seminarium

Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Stowarzyszenie Podkarpacka Ekoenergetyka, oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. mają zaszczyt zaprosić do udziału w seminarium pn. „Odnawialne źródła energii – teoria i praktyka”
Seminarium, organizowane w ramach projektu FARADAY- Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE,  odbędzie się w Przemyślu w dniu 21 maja 2014 roku w Sali Konferencyjnej Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli „Belferek” przy ulicy Kraszewskiego 7a. Początek spotkania o godz. 09.00

Czytaj więcej: Odnawialne źródła energii – teoria i praktyka - Przemyśl 21 maja 2014 - zaproszenie na seminarium

Wizyta studyjna 25-27 luty 2014

DSC08974W dniach 25-27 luty 2014 roku gościliśmy 22 uczestników z Ukrainy, podczas wizyty studyjnej zorganizowanej w ramach projektu: „FARADAY” - Budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE. Tematem przewodnim była wymiana dobrych praktyk w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii.
Uczestnikami wizyty były głównie osoby ściśle związane z OZE, oraz władze z Ukrainy na szczeblach powiatowych zainteresowane wdrażaniem we własnym regionie OZE. Wizyta została zorganizowana przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego (lider projektu) oraz Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej - Podkarpacka Ekoenergetyka (partner projektu). Program wizyty był dość napięty, odwiedziliśmy między innymi Elektrownię wodną Solina – Myczkowce gdzie mieliśmy okazje zobaczyć fotografie z procesu budowy elektrowni, jak również archiwalne zapisy poszczególnych etapów budowy największej w Polsce zapory betonowej typu ciężkiego w Solinie, stanowiąc tym samym jeden z największych obiektów hydrotechnicznych w Europie. Następnie grupa zwiedziła zaporę i elektrownię Solina. Trasa wycieczki prowadziła poprzez halę produkcyjną elektrowni, halę maszyn, galerię nr 1 i nr 2. Będąc w Galerii nr 1 znaleźliśmy się 5 metrów poniżej poziomu dna Jeziora Solińskiego. W miejscu tym odwiedzający poznali zasady wznoszenia poszczególnych sekcji, instalacji urządzeń kontrolno-pomiarowych zapory oraz sposoby uszczelniania podłoża. Następnym etapem wycieczki była galeria nr 2. Tu można było zobaczyć kolejną ciekawostkę zapory solińskiej, jaką jest jedna z 28 szczelin pomiędzy najwyższymi sekcjami zapory tzw. „fuga oszczędnościowa”.
Kolejnym punktem w programie było zwiedzanie Elektrowni Wiatrowej w okolicach Łęk Dukielskich, oddalonej o ok. 16 km od Krosna. Przygotowanie do jej powstania trwało około 5 lat, budowa samych wiatraków rozpoczęła się w 2008 roku. Dziś pięć ponad 100-metrowych turbin produkuje prąd, która każda ma moc 2MW (megawaty). Wytworzona energia przesyłana jest do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, stamtąd trafia do odbiorców. Farma wiatrowa może zasilić około 3 tys. gospodarstw domowych. Następnie grupa udała się do Rymanowa  gdzie powstała największa farma wiatrowa w regionie. Farma składa się z 13 elektrowni wiatrowych. A turbiny mają moc po 2 MW a więc moc nominalna całej farmy wiatrowej wynosi  ponad 26 megawatów - wylicza Paweł Kurzawiński z firmy Martifer. Obie farmy wybudowała portugalska firma Martifer, a właścicielem stała się Ikea Retail sp. z o.o. – słynna sieć sklepów z artykułami wyposażenia domowego. Na Podkarpaciu istnieją dobre warunki do działania takich elektrowni, są one porównywalne z nadmorskimi. Przed rozpoczęciem budowy w Łękach i Rymanowie wykonano dokładne pomiary wiatru, które jednoznacznie informują o znakomitych warunkach, dotyczące wietrznych dni oraz siły wiatru. Aby wzbudzić podobne wirniki, prędkość musi wynosić około 3,5 m/s, a aby inwestycja była opłacalna, przez minimum 2700 godzin w roku wiatr musi wiać z prędkością powyżej 6m/s. W okolicach Łęk i Rymanowa wynosi ona ok. 7m/s. Turbiny sterują się same, dostrajają się do najlepszych warunków atmosferycznych. Podgląd produkcji energii jest możliwy z każdego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do Internetu.
Ostatnim punktem wizyty był udział na wykładach oraz prezentacjach zorganizowanych przez Klaster Energii Odnawialnej pod przewodnictwem prezesa stowarzyszenia – Grzegorza Wisza. Zaprezentowano funkcjonującą przenośną ekspozycję OZE powstałą w ramach projektu „Faraday” w skład, której wchodzą panele fotowoltaiczne o mocy 660Wp pracujące w układzie on-grid, małe turbiny wiatrowe o mocy znamionowej 500W zasilające układ wyspowy, system pomiaru wietrzności i natężenia promieniowania słonecznego, układ zarządzania praca poszczególnych elementów, częściowo LED-owe oświetlenie biura klastra, zasilanie sprzętu biurowego i monitoring parametrów pracy układu z wizualizacją i prezentacją on-line. Punkt usytuowany pod adresem: ul. Pigonia 8 w Rzeszowie, która udziela bezpłatnych informacji z obszaru OZE w zakresie fotowoltaiki, energetyki wiatrowej, kolektorów słonecznych, systemów nadzorowania, zarządzania i sterowania oraz układów hybrydowych.

Przenośna ekspozycja OZE - punkt konsultacyjny

Instalacja OZE dach PKEO
Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej (PKEO) wspólnie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Agencją Innowacji Europejskich w ramach projektu ,,Faraday”- budowa trwałych mechanizmów współpracy transgranicznej w obszarze OZE” uruchomił dwa Punkty Konsultacyjne OZE w Polsce i na Ukrainie.
W każdym z punktów można zasięgnąć informacji na temat instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz zobaczyć jak takie instalacje działają w praktyce. W biurze PKEO funkcjonuje przenośna ekspozycja OZE wykorzystująca panele fotowoltaiczne o mocy 660Wp pracujące w układzie on-grid, turbinę wiatrową o mocy znamionowej 500W zasilającą układ wyspowy, system pomiaru wietrzności i natężenia promieniowania słonecznego oraz układ zarządzania pracą poszczególnych elementów. Bieżącą produkcję i zużycie energii można obserwować on-line na stronie projektu „FARADAY” http://pl-by-ua.rescluster.eu. Zapraszamy do rejestracji na stronie projektu i do biura PKEO!

Punkt Konsultacyjny OZE:

ul. Pigonia 8,

35-959 Rzeszów

tel. 17 71 73 300

Wszystkie formy wsparcia w ramach projektu są bezpłatne.

Wiedza Polaków na temat OZE

oze1Z najnowszych badań i publikacji wynika, że wiedza Polaków na temat  odnawialnych źródeł energii (OZE) plasuje się na bardzo niskim poziomie, a nawet cytując „Puls Biznesu” jest ,,fatalna”.  Za źródło informacji posłużyły tutaj ostatnie badanie przeprowadzone przez Optimal Energy – serwis umożliwiający zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, który zapytał Polaków o wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii.

Czytaj więcej: Wiedza Polaków na temat OZE